Operacja laserowa – nowoczesny standard leczenia

Laser zamiast skalpela

Medycyna rozwija się w zawrotnym tempie. Dzięki temu może zaoferować pacjentom coraz to skuteczniejsze metody leczenia. Jednym z najbardziej innowacyjnych i powszechnie dostępnych jest operacja laserowa. Znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. Możliwe jest w ten sposób krygowanie wad wzroku, laserowe rozbijanie kamieni nerkowych oraz wiele innych.
Warto więc wiedzieć, czym tak naprawdę jest laserowa operacja. Jest to procedura chirurgiczna, w której używa się lasera zamiast skalpela. Laser emituje wiązkę światła, która precyzyjnie tnie tkankę. Dzięki temu możliwe jest wykonanie bardzo precyzyjnych i minimalnie inwazyjnych zabiegów.

Operacja laserowa i jej zalety

Wykorzystanie lasera, aby możliwa była laserowa enukleacja prostaty lub inne zabiegi, jest obecnie dostępne dla coraz szerszej rzeszy pacjentów. Nic w tym dziwnego, że takie zabiegi się upowszechniają, bowiem operacja laserowa ma wiele niezaprzeczalnych plusów. Są to między innymi:

  • precyzja – laser HoLEP bądź inny rodzaj, pozwala na bardzo precyzyjne cięcia. Coraz częściej takie zabiegi odbywają się jedynie pod nadzorem lekarza, a całością steruje komputer. Nie ma tu więc miejsca na ludzkie błędy lub niedyspozycje. Jest to szczególnie istotne jeśli chodzi o operacje oczu bądź mózgu.
  • krótka rekonwalescencja – laserowe usuwanie kamieni czy operacje zaćmy, pozwalają na szybki powrót pacjenta do zdrowia i normalnej aktywności. Cięcie jest minimalne, a często operacja odbywa się bez naruszania powłok skórnych. Już kilka dni po zabiegu można wybrać się na spływy Wdą, o ile nie ma dodatkowych przeciwwskazań.
  • minimalna inwazyjność – dzięki wykorzystaniu lasera, nie zachodzi konieczność takiej sterylizacji narzędzi, jak w przypadku chociażby skalpela. Przy tym utrata krwi jest minimalna bądź nie ma jej wcale.

Wady operacji laserowych

Niestety leczenie HoLEP nadal w większości nie jest refundowane w naszym kraju. Natomiast koszty operacji laserowej są dość znaczne z uwagi na kosztowny sprzęt i konieczność szkolenia personelu. W związku z tym operacja laserowa jest możliwa najczęściej w pełnej odpłatności w placówkach prywatnych.
Nie wszystkie kliniki posiadają odpowiedni sprzęt do leczenia danej przypadłości. Oznacza to, że dostępność takiego leczenia może być dość ograniczona do wybranych regionów. Niemniej jednak sytuacja poprawia się z roku na rok. Pozostaje mieć nadzieję, że w niedługim czasie operacja prostaty laserem holmowym i inne zabiegi będą dostępne bez ograniczeń.